Пандемія COVID-19 не залишила без уваги жодну сферу життя. Ситуація в світі показала рівень потреби всіх без винятку видів діяльності в цифровий інфраструктурі. Необхідність у великій кількості IT фахівців стала ще більш гострою.
Комп'ютерна Академія ШАГ, як один з провідних постачальників кадрів у сфері IT в Україні та світі, просто не могла дозволити собі тривалу паузу в освітньому процесі. Було прийнято рішення в найкоротші терміни трансформувати очні заняття в Академії на дистанційні, зі збереженням якості.
Три основних елементи онлайн трансформації:
1. Технологічне рішення
Потреба в дистанційній освіті виникла у всіх установ. Були розглянуті десятки різних інструментів, але вони не підходили під наш формат. Якщо школи і університети обмежувалися звуком і зображенням, для освіти в Комп'ютернія Академії ШАГ цього недостатньо. Інструмент повинен мати зв'язок з LMS (Learning Management System), де видаються домашні завдання, залишаються відгуки як з боку педагогів, так і з боку студентів.
На допомогу прийшов Microsoft - давній академічний партнер Комп'ютерної Академії ШАГ і інструмент Microsoft Teams. У кожного студента нашої Академії при надходженні автоматично відкривається доступ до освітніх продуктів Microsoft, а так само Teams.
Ще до старту дистанційних занять були проведені тренінги для наших педагогів щодо використання сервісу Teams, а після цього педагоги провели базову підготовку для студентів. Це було легко, так як студенти вже довгий час працювали з нашим електронним щоденником - MyStat.
На сьогоднішній день заняття в Академії проводяться в тандемі цих двох технологічних рішень.
2. Контроль якості освіти
Крім трансформації для студентів, великим випробуванням для Академії стала і трансформація педагогів, які за роки звикли працювати в аудиторії, тримати зоровий контакт зі слухачем. Для цього ми провели ряд тренінгів для педагогів, де вчилися викладати, не бачачи клас, вміти дистанційно навести порядок і утримувати увагу протягом уроку.
Крім самих педагогів, на уроках були необхідні додаткові очі і вуха. Ми прийняли рішення, підключити до контролю навчання інших співробітників академії, повністю перевіряючи кожен урок за розробленим чек-листу.
3. Відповідальність і допомога батьків.
Роль самих студентів і батьків в процесі навчання неоціненна. Якісна освіта - наша головна мета. Тому ми попросили студентів і батьків посприяти педагогам під час уроків. Завдяки досвіду зарубіжних філій академії, яких пандемія торкнулася раніше, був розроблений звід рекомендацій для студентів і батьків для отримання максимальної користі від дистанційних занять.
На жаль, незважаючи на всі зусилля академії близько 25% студентів не змогли почати дистанційне навчання. Це пов'язано перш за все з відсутністю доступу до швидкісного інтернету, сучасної комп'ютерної техніки або просто відсутністю ізольованого і тихого приміщення будинку, для відвідування занять.
Ми попросили наших студентів поділитися своєю думкою про дистанційні заняттях в Академії не приховуючи ні позитивних, ні негативних сторін.
Спочатку я думала, що мені буде складно, чисто виходячи з особистого підходу до навчання. Але після відвідання пари уроків я зрозуміла, що це абсолютно нормально, навіть в цьому є свої величезні плюси, наприклад, переглядати уроки поки повністю не засвоїш. З огляду на те, що десятки тисяч людей навчаються програмуванню самостійно онлайн, очевидно, що це реально, а коли педагоги - майстри своєї справи, це спрощує роботу подвійно.
Позитивна сторона дистанційної освіти в тому, що уроки записуються і можна дивитися скільки завгодно і коли завгодно, це дуже зручно. Мінус же в тому, що неможливо залишатися зосередженим на протязі всього уроку, періодично ловиш себе на другорядних думках.
Найголовніша різниця дистанційного і очного навчання в тому, що в академії є своя атмосфера, дуже приємна. Спілкуєшся з людьми, обговорюєш помилки, легше буває задавати свої питання і зосереджуватися в цілому. У домашній атмосфері важкувато вливатися в усе це. Але Академія впоралася зі своїм завданням на відмінно!
Чесно кажучи, як і всім, мені було цікаво, яким буде дистанційне навчання. Чи зможу я вчитися чи ні? Але так як ми завершували блок тем по мережам, порадилися з групою і прийняли пропозицію розпочати дистанційні заняття. У нас вже були накопичені певні знання, а тема CCNA-4 не передбачала особливої практики, тому ми вирішили погодитися. Інакше ми б відмовилися б від дистанційного навчання.
Кожен з нас живе в різних частинах міста. Ми витрачаємо мінімум годину на дорогу в академію і назад. Тепер ми можемо проводити більше часу на заняттях перебуваючи вдома.
Недоліком в цілому є те, що ми віддалилися від реального обладнання. Представники інших напрямів наприклад, програмісти були більш позитивні, тому що їх завданням є писати програми на комп'ютері: вдома чи в академії - не велика різниця. Але ми працювали на обладнанні через кожні 2-3 уроки і робили дуже багато практичних занять. Наша підготовка до іспиту виявилася слабкішою ніж раніше, тому що за тиждень до іспиту ми займалися в групах і працювали з реальним обладнанням.
Під час очних занять кожен з нас був відповідальним і активним. На дистанційній освіті активність зменшилася, в порівнянні зі звичайними уроками. Наші вчителі впоралися зі своїм завданням на відмінно, будь то очне або дистанційне навчання.